****POLK COUNTY FAIR HELL ON HOOVES ROUGHSTOCK RODEO****
August 6th, 2015
Rickreall,OR

BAREBACK
1st Place Kyle Bounds
2nd Place Zakk Earp
3rd Place Orrin Ouska 

SADDLE BRONC
1st Place Bryan Matiinat
2nd Place Tucker Hill
3rd Place Kade McLean

BULL RIDING
1st Place Allen Helmuth
2nd Place Bryan Carter
3rd Place Charlie Scolari

BARREL RACING
1st Place Jessica McMahon
2nd Place Darcie Himmelspach
3rd Place Karman Lawless
4th Place Jennifer Jenkinson

******LINN COUNTY FAIR HELL ON HOOVES BULL BASH*****
JULY 17, 2015
ALBANY, OREGON


1ST PLACE PAUL COPPINI
2ND PLACE BRYAN CARTER
3RD PLACE TYE BENNETT
2015 CHAMPION BUCKLE & JACKET WINNER: PAUL COPPINI
 
******LINN COUNTY FAIR WILD & WOOLY*****
JULY 18, 2015
ALBANY, OREGON


BUCKLE WINNERS
MUTTON BUSTIN’: COLTON PARRISH
JR BAREBACK: DAWSON BRANTON
JR BULLS: CLAY AYERS
JR BARREL RACING BROCK ARNSTON

 

*****MARION COUNTY FAIR*****
WILD WEST BATTLE OF THE BULLS
JULY 11, 2015
SALEM, OREGON


1ST PLACE CHARLIE SCOLARI
2ND PLACE BRADY PORTENIER
3RD PLACE PAUL COPPINI
4TH PLACE T.R. WHEELER

2015 CHAMPION HENRY GOLDENBOY RIFLE WINNER: CHARLIE SCOLARI

******FIRECRACKER BULL RIDE*****
JULY 5, 2015
EUGENE, OREGON

LONG ROUND
1ST PLACE BRADY PORTENIER
2ND PLACE CLINTJOHNSON
3RD/4TH PLACE SPLIT DEREK KOLBABA & TANNER BRADLY

SHORT ROUND
1ST PLACE BRADY PORTENIER
2ND PLACE CLINT JOHNSON
3RD/4TH PLACE SPLIT DEREK KOLBABA $ TANNER BRADLY

AVERAGE ROUND

1ST PLACE BRADY PORTENIER
2ND PLACE CLINT JOHNSON
3RD/4TH PLACE SPLIT DEREK KOLBABA & TANNER BRADLY

2015 CHAMPION RIFLE/JACKET WINNER: BRADY PORTENIER

****G.S. LONG HELL ON HOOVES ROUGH STOCK RODEO***

WENATCHEE, WASHINGTON
MAY 1ST & 2ND , 2015

LONG ROUND - FRIDAY
BAREBACK

1ST PLACE    SETH SHELTON
2ND PLACE ORLUND MCGUFFIN
3RD PLACE ORLAND MCGUFFIN

SADDLE BRONC
1ST PLACE    FRANCIS MARCHAND
2ND PLACE JACOB STACY
3RD PLACE BRYAN MARTINAT

BULL RIDING
1ST PLACE    SCOTTY BARTELS
2ND PLACE TANNER BRADLEY

BARREL RACING
1ST PLACE    TERI BANGERT
2ND PLACE JACKIE GUDMUNDSON
3RD PLACE JENI WIKSTROM

LONG ROUND - SATURDAY
BAREBACK

1ST PLACE    KYLE BOUNDS
2ND PLACE CASH KERNER
3RD PLACE FRANCIS MARCHAND

SADDLE BRONC
1ST PLACE    BRYAN MARTINAT
2ND PLACE COLE SCOTT
3RD PLACE JACOB STACY

BULL RIDING
1ST PLACE    AARON HAMMER
2ND PLACE CHARLIE SCOLARI

BARREL RACING
1ST PLACE    TERI BANGERT
2ND PLACE JENI WIKSTROM
3RD PLACE TANYA PLAGERMAN

SHOOTOUT SHORT ROUND WINNERS
BAREBACK – KYLE BOUNDS
SADDLE BRONC – BRYAN MARTINAT
BULL RIDING – AARON HAMMER
BARREL RACING – TERI BANGERT

****LAUREL FARM & WESTERN SUPPLY LYNDEN PBR***
LYNDEN, WASHINGTON
MAY 9, 2015
LONG ROUND
1ST PLACE     DAKOTA BECK
2ND PLACE   DAKOTA LOUIS
3RD PLACE    DEREK KOLBABA
4TH PLACE DEREK KOLBABA
5TH PLACE THOR HOEFER

CHAMPION & BOB BERG BUCKLE WINNER: DAKOTA BECK

UMPQUA VALLEY ROUNDUP ROUGH STOCK RODEO

Hell on Hooves Tour
Roseburg, Oregon
March 21, 2015
 
CHAMPIONSHIP ROUND RESULTS
 
BAREBACK
1st Place Kyle Bounds...
2nd Place Kirk St Clair

SADDLE BRONC
1st Place Johnny Espeland
2nd Place Justin Chappell

BULL RIDING
1st Place Dakota Beck

BARREL RACING
1st Place Jade Wolf
2nd Place Jessica McMahon

BUZZ INN BULLRAGEOUS MONROE, WA BULLS, BRONCS & BARRELS RESULTS

SADDLE BRONC
1st Charlie Barker
2nd Charlie Barker
3rd Split Ryan Verling
Tucker Hill

BULL RIDING
1st Johnny Owens
2nd Dakota Beck

BARRELS - FRIDAY
1st Susan Pierce
2nd Jeni Wikstrom
3rd Linda Walker 
4th Christina Pierce
5th Rosie Semertic

BARRELS - SATURDAY
1st Kylee Schwartz
2nd Janet Cunningham
3rd Jeni Wikstrom
4th Rosie Semertic
5th Susan Pierce

Thank you to all the cowboys and cowgirls who came to compete and to all the fans from Monroe and the surrounding communities who came to cheer you on and to all of our sponsors and volunteers who make this a great event!

Cupid's Cowboy Challenge "Hell on Hooves Tour" Results
Bareback
1st Place: Kyle Bounds
2nd Place: Shane Morin
Saddle Bronc:
1st Place: Cash Casey
2nd Place: Kade McLean
Bull Riding:
1st Place: Jake Suratt
2nd Place: Blaine Skaggs
Barrel Racing:
1st Place: Hannah Carlisle
2nd Place: Allison VanKoll
Congratulations to the event champions and to 3 Turns Custom Leathers, Dari Mart, Valley Fence, & Warden Farms for sponsoring the buckles. Also thank you to Cosmos Creations and Beelart Embroidery for sponsoring the jackets.

 

HOOF N HOLLER NEW YEAR’S BULL RIDING

Albany, Oregon
December 31, 2014
 
1ST PLACE        TANNER BRADLEY
2ND PLACE       DALTON DAVIS
3RD PLACE        CHARLIE SCOLARI
4TH PLACE        JACE CATLIN
5TH PLACE        WILLIE DYNES
6TH PLACE        CODY HUDSON
 
2014 CHAMPION & WINNER OF HENRY GOLDEN BOY RIFLE, BOB BERG BUCKLE & COORS CHAMPION BULL RIDING JACKET
TANNER BRADLEY

BOO! BOOGIE BASH

Albany, OR
October 25th,2014 

Bareback Riding: 
TIE FOR 1ST & 2ND KYLE BOUNDS & ANTHONY THOMAS 
Saddle Bronc Riding: 
1st. PLACE ROY JOHNSON
2nd. PLACE JOHNNY ESPELAND
Bullriding:
1st.PLACE DAKOTA BACK 
2nd. PLACE CHARLIE SCOLARI
Barrel Racing: 
1st. PLACE JESSICA MCMAHAN 
2nd. PLACE LEXIE BURGESS

SEVEN FEATHERS FALL CLASSIC RODEO
CANYONVILLE, OR

SEPTEMBER 13th & 14th, 2014

BAREBACK
1ST PLACE TYLER POTTER
2ND PLACE KYLE BOUNDS
3RD PLACE KYLE BOUNDS

SADDLE BRONC
1ST PLACE DANNY ALIRES
2ND PLACE KADE MCKLEAN
3RD PLACE SPLIT DANNY ALIRES/KADE MCLEAN

BULL RIDING
1ST PLACE KIKE SANCHEZ
2nd PLACE JOHNNY OWENS
3RD PLACE SPLIT JACE CATLIN / ADAM KAMMERER

BARREL RACING
1ST PLACE SHARON GOW
2ND PLACE LACEE FARMER
3RD PLACE MARY ETZELL
4TH PLACE CATHERINE BELLANDO

TEAM ROPING
1ST PLACE GARY AITKEN/BUCK MCCAY

CENTURY TEAM ROPING
GARY GREGG/DEL FOLEY

CALF ROPING
1ST PLACE AUSTIN THOMPSON

BREAKAWAY ROPING
1ST PLACE DEANNA THOMPSON

JR BARRELS – SATURDAY
1ST PLACE RAWLYNN BLAIR
2ND PLACE MIKAYLA CUNLIFF
3RD PLACE KASSIDY ROBERSON

JR BARRELS – SUNDAY
1ST PLACE ALLIE STORTS
2ND PLACE NATALIE THOMPSON
3RD PLACE LORI JACKSON

JR BULLS – SATURDAY
1ST PLACE DAWSON BRANTON

JR BULLS – SUNDAY
NO QUALIFIED RIDES

CALF RIDING – SATURDAY
1ST PLACE CLARK WARNER

CALF RIDING – SUNDAY
1ST PLACE ASHER VREDENBURG

MUTTON BUSTIN’ – SATURDAY
1ST PLACE J C DEAKINS

MUTTON BUSTIN’ – SUNDAY
1ST PLACE KAYLE MORRIS

***CLARK COUNTY FAIR ROUGH STOCK RODEO***
AUGUST 5, 2014
RIDGEFIELD, WA

BAREBACK
1ST PLACE KYLE BOUNDS
2ND PLACE ETHAN CROUCH
3RD PLACE NICK GUTZWILER

SADDLE BRONC
1ST PLACE KADE MCLEAN
2ND PLACE MARK GAGE
3RD PLACE CHARLIE BARKER

BULL RIDING
1ST PLACE CHEYNE OLNEY
2ND PLACE JACE CATLIN
3RD PLACE CHASE DOUGHERTY

2014 CHAMPIONS/ BUCKLE WINNERS: BB - KYLE BOUNDS,
SB – KADE MCLEAN, BR – CHEYNE OLNEY

________________________________________________________________________

***CLARK COUNTY FAIR BULL RIDING***
AUGUST 6, 2014
RIDGEFIELD, WA

1ST PLACE CHEYNE OLNEY
2ND PLACE JACE CATLIN
3RD PLACE CODY LOOMIS

2014 CHAMPION BUCKLE/ WINNER: CHEYNE OLNEY
_______________________________________________________________________

****LINN COUNTY FAIR BULL BASH***
JULY 18, 2014
ALBANY, OREGON


1ST PLACE DALTON DAVIS
2ND PLACE JACE CATLIN
3RD PLACE DAKOTA BECK

2014 CHAMPION BUCKLE/JACKET WINNER: DALTON DAVIS

_______________________________________________________________________

***WILD WEST BATTLE OF THE BULLS***

JULY 12, 2014
SALEM, OREGON

1ST PLACE DALTON DAVIS
2ND PLACE JACE CATLIN
3RD PLACE DAKOTA BECK

2014 CHAMPION BUCKLE WINNER: DALTON DAVIS

***WSBBA BUCKING BULL FUTURITY RESULTS***
2 YEAR OLD B-TUFF – WHITE TRASH BUCKERS
3 YEAR OLD RED RANGER – LONG RANCH
4 YEAR OLD DR FEEL GOOD – TODD ERICKSON
MATURITY CALI’S CRUEL INTENTIONS – PREMIER AG
________________________________________________________________________

***FIRECRACKER BULL RIDE*
JULY 6, 2014
EUGENE, OREGON

LONG ROUND
1ST PLACE CLINT JOHNSON
2ND PLACE ROY JACKSON
3RD PLACE ROSCOE JARBOE
4TH PLACE STEPHEN HOPKINS
5TH PLACE COLBY REILLY
6TH PLACE DAKOTA RICE

SHORT ROUND
1ST PLACE CLINT JOHNSON

AVERAGE ROUND
1ST PLACE CLINT JOHNSON
2ND PLACE ROY JACKSON
3RD PLACE ROSCOE JARBOE
4TH PLACE STEPHEN HOPKINS

2014 CHAMPION RIFLE/JACKET WINNER: CLINT JOHNSON

***G.S. LONG BULLRIDING BLOWOUT***
MAY 2ND & 3RD, 2014
WENATCHEE, WASHINGTON
1ST ROUND
1ST PLACE     CODEY BRIXEY
2ND PLACE    LANE BAILEY
3RD PLACE     BLAINE SKAGGS
4TH PLACE     CODY HUDSON
 
2ND ROUND
1ST PLACE     CODEY BRIXEY
2ND/3RD/4TH PLACE SPLIT
AARON HAMMER, ROSCOE JARBOE & CHASE ROBBINS
 
SHORT ROUND
1ST PLACE     DAKOTA BECK
 
AVERAGE
1ST PLACE     CODEY BRIXEY
2ND PLACE    DAKOTA BECK
3RD/4TH PLACE SPLIT   AARON HAMMER, ROSCOE JARBOE & CHASE ROBBINS
 
2014 CHAMPION RIFLE/BUCKLE WINNER: CODEY BRIXEY

***BUD CLARY MOSES LAKE BULLRAGEOUS***
MARCH 1, 2014
MOSES LAKE, WASHINGTON
LONG ROUND
1ST PLACE CAMERON HOPPER
2ND PLACE STEPHEN HOPKINS
3RD/4TH PLACE SPLIT DAKOTA BECK
JOE MELING
AVERAGE ROUND
1ST PLACE DAKOTA BECK
2ND PLACE JOE MELING
2014 CHAMPION RIFLE/BUCKLE WINNER: DAKOTA BECK

 ***BUZZ INN BULLRAGEOUS BULL RIDING***
FEBRUARY 21ST & 22ND, 2014
MONROE, WASHINGTON
FRIDAY
1ST /2ND PLACE SPLIT DAKOTA BECK
COLBY REILLY
3RD PLACE DEREK KOLBABA
4TH PLACE JOHNNY OWENS
SATURDAY
1ST PLACE DAKOTA BECK
2014 CHAMPION/BUCKLE WINNER: DAKOTA BECK

 

***CUPID’S COWBOY CHALLENGE***
ALBANY, OR
FEBRUARY 15, 2014

BAREBACK
1st Place Tyler Potter
2nd Place Sylvan LaCross
SADDLE BRONC
1st Place Charlie Barker
BULL RIDING
1st Place Blaine Skaggs
2nd Place Bobby Vaughn
3rd Place Mike Sparks
BARRELS
1st Place Amber Moore
2nd Place Jessica Larkin
3rd place Hannah Carlisle
4th Place Sharon Woods

***HOOF N HOLLER***
ALBANY, OR
DECEMBER 31ST, 2013
1st Place Cody Hudson 
2nd Place Jon Berg
3rd Place Jace Catlin
4th/5th Split Dalton Davis & Clint Johnson 
6th Place Lyle Painter